Login Form

Contacts

 I.B.F.F.
 Manžan 13a
 6000 Koper

Slovenia EU

tel.: +386/41/440/460

world@ibff.info

Sponsorship

 


IBFF Contest results

Public write access is disabled. Please login or register
Last post
IBFF FORUM  » IBFF Contest results  » IBFF WORLD CHAMPIONSHIP 2022 - OFFICIAL RESULTS
IBFF Staff

IBFF Staff
1422 posts
---
Location:
KOPER
Slovenia
08.06.2022 17:22

IBFF WORLD CHAMPIONSHIP 2022 - OFFICIAL RESULTS

OVER 40:



1.place – DANIELE MAURIZZI (Italy)

2.place – MANUEL JARDINE (South Africa)

3.place – LORENZO CONTER (Italy)

4.place – SAŠA DIMITRIJEVIĆ (Serbia)

5.place – MATJAŽ OZIM (Slovenia)

6.place – STEFANO FABBRETTI (Italy)

7.place – ZORAN MILOSHEVSKI (Macedonia)



OVER 50:

1.place – PIOTR BECZEK (Poland)

2.place – SAŠA DIMITRIJEVIĆ (Serbia)

3.place – ALEKSANDAR RAKOČEVIĆ (Montenegro)

4.place – MATJAŽ OZIM (Slovenia)

5.place – STEFANO FABBRETTI (Italy)

6.place – MARIO VIDAURRE CUCULIZA (Peru)

7.place – DUŠAN DJOGIĆ (Slovenia)

8.place – ANTONIO HENRIQUES DIAS (Portugal)

9.place – ANDREA PIMAZZONI (Italy)



OVER 60:

1.place – ALEKSANDAR RAKOČEVIĆ (Montenegro)

2.place – EVGENIY RIZZ (Israel)

3.place – SERGEI MISHCHENKO (Israel)



JUNIORS:



1.place – MUAD MUCHTAR (Israel)



MR. PHYSIQUE SMALL:



1.place – SANJIN CRNKOVIĆ (Croatia)

2.place – PAVLE ŠKRBA (BIH)

3.place – KAMEL NIJM (Israel)

4.place – MAYANK SONKER (India)

5.place – ALI RASHID (Slovenia)

6.place – ARON BODZAS (Hungary)

7.place – PETER LEBAR (Slovenia)

8.place – MILAN HOLEČKA (Slovakia)

9.place – DAVID VIČIĆ (Croatia)

10.place – PRANAY VASANT DIMBLE (India)



MR. PHYSIQUE TALL:



1.place – JANOS ANYALAI (Hungary)

2.place – SRĐAN PEŠIĆ (Serbia)

3.place – DANIEL MAREK SZENAWA (Poland)

4.place – FILIP JAKUB ZIEBA (Poland)

5.place – MUAD MUCHTAR (Israel)

6.place – KREŠIMIR IVANČEVIĆ (Croatia)

7.place – RENZO MAX RODRIGUES (Italy)

8.place – PAWEL REBISZ (Poland)

9.place – ŠIME MRKIĆ (Croatia)

10.place – DINO SUBOTIĆ (Croatia)

11.place – MUAMER SABLJIĆ (BIH)



MR. PHYSIQUE OVER 40:



1.place – DANIEL MAREK SZENAWA (Poland)

2.place – PAWEL REBISZ (Poland)

3.place – DAVID VIČIĆ (Croatia)

4.place – ZORAN MILOSHEVSKI (Macedonia)

5.place – ANTON OBRSTAR (Slovenia)



MR. FITNESS SMALL:



1.place – ALESSIO CAGNINA (Italy)

2.place – LUKA BANIĆ (Croatia)

3.place – JOSIP FILIPOVIĆ (BIH)

4.place – GIOVANNI LUIGI VISCONTI (Italy)

5.place – KAMEL NIJM (Israel)

6.place – PAVLE ŠKRBA (BIH)

7.place – PETER LEBAR (Slovenia)

8.place – MILAN HOLEČKA (Slovakia)



MR. FITNESS TALL:



1.place – DANIJEL DJUJIĆ (Slovenia)

2.place – GREGOR DOBROTINŠEK (Slovenia)

3.place – LUKA FILIPIČ (Slovenia)

4.place – KREŠIMIR IVANČEVIĆ (Croatia)

5.place – ANTON OBRSTAR (Slovenia)



MR. ATHLETIC SMALL:



1.place – LUKA BANIĆ (Croatia)

2.place – GIOVANNI LUIGI VISCONTI (Italy)

3.place – JOSIP FILIPOVIĆ (BIH)

4.place – KAMEL NIJM (Israel)

5.place – ALI RASHID (Slovenia)



MR. ATHLETIC TALL:



1.place – FADELA A.T. OWDA (Palestine)

2.place – SRĐAN PEŠIĆ (Serbia)

3.place – TALIEA, MUHAMED MAHMOUD (Israel)

4.place – LUKA FILIPIČ (Slovenia)

5.place – MICHAL VAJDA (Slovakia)

6.place – EDIN LJUBOVIĆ (BIH)

7.place – ANTONIO HENRIQUES DIAS (Portugal)

8.place – ŠIME MRKIĆ (Croatia)

9.place – ANTON OBRSTAR (Slovenia)



MR. BODYBUILDING LIGHTWEIGHT (up to 70 kg):



1.place – PAVLE ŠKRBA (BIH)

2.place – MUAMER SABLJIĆ (BIH)

3.place – PRANAY VASANT DIMBLE (India)



MR. BODYBUILDING MIDDLEWEIGHT (up to 80 kg):



1.place – ELDIN BEĆAREVIĆ (BIH)

2.place – JOSIP FILIPOVIĆ (BIH)

3.place – GIOVANNI LUIGI VISCONTI (Italy)

4.place – MATJAŽ OZIM (Slovenia)



MR. BODYBUILDING LIGHT HEAVYWEIGHT (up to 90 kg):



1.place – DAVID BERKE (Slovenia)

2.place – MANUEL JARDINE (South Africa)

3.place – IVAN TERZIĆ (Croatia)

4.place – ARON BODZAS (Hungary)

5.place – FRANCESCO DI GIUSTO (Italy)

6.place – TALIEA, MUHAMED MAHMOUD (Israel)

7.place – KRISZTIAN KUVIK (Hungary)

8.place – NIKOLA PRUGOVEČKI (Croatia)

9.place – EDIN LJUBOVIĆ (BIH)

10.place – EVGENIY RIZZ (Israel)



MR. BODYBUILDING HEAVYWEIGHT (over 90 kg):



1.place – MONGEZI MATA (South Africa)

2.place – LORENZO CONTER (Italy)

3.place – RADOVAN ONDRIČKO (Slovakia)

4.place – ANDREA PIMAZZONI (Italy)

5.place – SERGEI MISHCHENKO (Israel)



MR. FITNESS MODEL:



1.place – MAYANK SONKER (India)

2.place – SRĐAN PEŠIĆ (Serbia)

3.place – KREŠIMIR IVANČEVIĆ (Croatia)

4.place – LUIS ALBERTO ACOSTA AZOR (Dominican Republic)

5.place – MUAMER SABLJIĆ (BIH)

6.place – MILAN HOLEČKA (Slovakia)

7.place – FILIP JAKUB ZIEBA (Poland)

8.place – PETER LEBAR (Slovenia)

9.place – SIMONE CALLERI (Italy)

10.place – PAWEL REBISZ (Poland)

11.place – PRANAY VASANT DIMBLE (India)

11.place – ZORAN MILOSHEVSKI (Macedonia)

11.place – ŠIME MRKIĆ (Croatia)

11.place – TALIEA, MUHAMED MAHMOUD (Israel)

11.place – DAVID VIČIĆ (Croatia)



MR. MUSCLE MODEL:



1.place – LUIS ALBERTO ACOSTA AZOR (Dominican Republic)

2.place – SAŠA DIMITRIJEVIĆ (Serbia)

3.place – EDIN LJUBOVIĆ (BIH)

4.place – ALI RASHID (Slovenia)



MS. FITNESS MODEL TEEN:



1.place – BABA PETRA (Hungary)

2.place – ANA DIAS (South Africa)

3.place – FANNI KIS (Hungary)

4.place – JAMINA WIESZT (Hungary)

5.place – EVA MICHELLE OBRSTAR (Slovenia)

6.place – MELANIE VNUK (Slovenia)



MS. FITNESS MODEL SMALL:



1.place – ANA DIAS (South Africa)

2.place – CLAUDIA IZZI (Italy)

3.place – TRUZAAN IZELGE NIEMAND (South Africa)

4.place – FANNI KIS (Hungary)

5.place – NIKOLETA KOPČEKOVA (Slovakia)

6.place – TINA DUKIČ (Slovenia)

7.place – JAMINA WIESZT (Hungary)

8.place – MELANIE VNUK (Slovenia)



MS. FITNESS MODEL TALL:



1.place – NIKOLA ŠVIGAROVA (Slovakia)

2.place – ELMANJE POTGIETER (South Africa)

3.place – LAURA-CONSTANTINA JOOS (Romania)

4.place – SINDI KUSTEC KOCIPER (Slovenia)

5.place – SLAVICA SEFEROVIĆ (Slovenia)

6.place – LEANDRI SFEIR (South Africa)

7.place – EVA MICHELLE OBRSTAR (Slovenia)



MS. FITNESS MODEL OVER 35:



1.place – IVETA GULDAN (Slovakia)

2.place – JAQUELINE IRENE NIEUWOUDT (South Africa)

3.place – DOMENIQUE ANNE BESTER (South Africa)

4.place – DIANA CZEGLEDI (Hungary)

5.place – ZIRKINA GEORGINA GREGOROWSKI (South Africa)



BEST ATHLETE MS. FITNESS MODEL OVER 40:



JAQUELINE IRENE NIEUWOUDT (South Africa)



BEST ATHLETE MS. FITNESS MODEL OVER 55:



DOMENIQUE ANNE BESTER (South Africa)



BEST ATHLETE WHEELCHAIR:



MACHETANDILE BETHWELL KULATI (South Africa)



MS. FITNESS :



1.place – KATALIN OCSOVSZKYNE PETROV (Hungary)

2.place – PAVLINA KOVAČOVA (Slovakia)

3.place – MANUELA FONTANA (Italy)

4.place – DIANA CZEGLEDI (Hungary)

5.place – GEORGINA TOTH (Hungary)



MS. FITNESS OVER 40:



1.place – EMILIJA STANOJEVIĆ (Serbia)

2.place – KATALIN OCSOVSZKYNE PETROV (Hungary)

3.place – MANUELA FONTANA (Italy)

4.place – DOMENIQUE ANNE BESTER (South Africa)

5.place – PAVLINA KOVAČOVA (Slovakia)

6.place – ZIRKIA GEORGINAGREGOROWSKI (South Africa)

7.place – JAQUELINE IRENE NIEUWOUDT (South Africa)

8.place – JERNEJA STOPAR (Slovenia)



MS. FIGURE:



1.place – HENRIETTA MIKO (Slovakia)

2.place – EMILIJA STANOJEVIĆ (Serbia)

3.place – MARA BONOMI (Italy)

4.place – DOMENIQUE ANNE BESTER (South Africa)

5.place – MANUELA FONTANA (Italy)

6.place – PAVLINA KOVAČOVA (Slovakia)

7.place – ZIRKIA GEORGINA GREGOROWSKI (South Africa)

8.place – JERNEJA STOPAR (Slovenia)



MS. SPORT MODEL:



1.place – ALEXANDRA MEHES (Hungary)

2.place – LAURA-CONSTANTINA JOOS (Romania)

3.place – TINA DUKIČ (Slovenia)

4.place – NIKOLA ŠVIGAROVA (Slovakia)

5.place – JAMINA WIESZT (Hungary)

6.place – ELMANJE POTGIETER (South Africa)

7.place – GABRIELA ZAFIROVA (Macedonia)

8.place – IVETA GULDAN (Slovakia)

9.place – EVA MICHELLE OBRSTAR (Slovenia)

10.place – DIANA CZEGLEDI (Hungary)

11.place – MELANIE VNUK (Slovenia)

11.place – GEORGINA TOTH (Hungary)

11.place – LEANDRI SFEIR (South Africa)

11.place – SINDI KUSTEC KOCIPER (Slovenia)

11.place – VIKTORIA TKAČOVA (Slovakia)



MS. WELLNESS:



1.place – MARIA RENČKOVA (Slovakia)

2.place – NIKOLA ŠVIGAROVA (Slovakia)

3.place – GABRIELA ZAFIROVA (Macedonia)

4.place – ELMANJE POTGIETER (South Africa)

5.place – JERNEJA STOPAR (Slovenia)

6.place – TINA DUKIČ (Slovenia)

7.place – LAURA-CONSTANTINA JOOS (Romania)

8.place – SLAVICA SEFEROVIĆ (Slovenia)

9.place – GEORGINA TOTH (Hungary)

10.place – VIKTORIA TKAČOVA (Slovakia)



MIXED PAIRS:



1.place – LEANDRI SFEIR (South Africa)

MONGEZI MATA (South Africa)

2.place – HENRIETTA MIKO (Hungary)

KRISZTIAN KUVIK (Hungary)

3.place – ANA DIAS (South Africa)

ANTONIO HENRIQUES DIAS (Portugal)

4.place – CLAUDIA IZZI (Italy)

SIMONE CALLERI (Italy)

5.place – EVA MICHELLE OBRSTAR (Slovenia)

ANTON OBRSTAR (Slovenia)





IBFF OVER ALL MEN ATHLETIC/FITNESS/MODEL/PHYSIQUE:



LUKA BANIĆ (Croatia)



IBFF OVER ALL MEN BODYBUILDING:



DANIELE MAURIZZI (Italy)



IBFF OVER ALL WOMEN:



HENRIETTA MIKO (Hungary)





IBFF PRO PHYSIQUE WOMEN:



1.place – HARKAY FRANCISKA (Hungary)

2.place – ELMA ŠKALJIĆ (BIH)

3.place – HENRIETTA MIKO (Hungary)

4.place – MARA BONOMI (Italy) – DISQUALIFICATION DUE TO UNSPORTSMANLIKE CONDUCT!!!



IBFF PRO MODEL WOMEN:



1.place – ALEXANDRA MEHES (Hungary)

2.place – ALEXANDRA VAIDAHAZAN (Moldova)

3.place – VANJA TOKIĆ (Croatia)



IBFF PRO PHYSIQUE MEN:



1.place – SHAWN FABER (South Africa)

2.place – JANOS ANYALAI (Hungary)

3.place – SALVATORE MAIORANO (Italy)



IBFF PRO BB MEN:



1.place – DAVIDE PIOGGIA (Italy)

2.place – DANIELE MAURIZZI (Italy)

3.place – BERTA LASZLO (Hungary)

4.place – MACHAEL HERMANUS BRUCE DIEDERICKS (South Africa)

5.place – ERIKBALOGH (Hungary)

6.place – MONGEZI MATA (South Africa)

7.place – BOŠTJAN VERBOVŠEK (Slovenia)

8.place – IOAN-VALENTIN PETRESCU-MAG (Moldova)

9.place – LUKA BANIĆ (Croatia)



www.ibff.info

 
IBFF FORUM  » IBFF Contest results  » IBFF WORLD CHAMPIONSHIP 2022 - OFFICIAL RESULTS