Login Form

Contacts

 I.B.F.F.
 Manžan 13a
 6000 Koper

Slovenia EU

tel.: +386/41/440/460

world@ibff.info

Sponsorship

 


IBFF Contest results

Public write access is disabled. Please login or register
Last post
IBFF FORUM  » IBFF Contest results  » IBFF World Championship 2019 ( amateur / pro )
IBFF Staff

IBFF Staff
1362 posts
---
Location:
KOPER
Slovenia
21.10.2019 16:09

IBFF World Championship 2019 ( amateur / pro )

OFFICIAL RESULTS IBFF WORLD 2019 / PRO & AMATEUR


OVER 40:



1.place – ARKADIUSZ JOZEF DEMODOWICZ (Poland)

2.place – SHANE QUENTIN KREUSCH (South Africa)

3.place – MICHAL PUČEK (Slovakia)

4.place – DRAŽEN VRBANČIĆ (Croatia)

5.place – ALAN MARTIN GRIEZEL (South Africa)

6.place – JAGJIT SINGH (India)

7.place – OSMAR ABEL PORTILLA (Argentina)

8.place – SIMONE VICENZINO (Italy)

9.place – FRANCESCO CASOLARI (Italy)

10.place – AZIZ ALLOUI (Algerie)

11.place – MARCO MICOLO (Italy)



OVER 50:

1.place – ATTILA SZOCS (Hungary)

2.place – JUAN CLAASE (South Africa)

3.place – MARIO VIDAURRE CUCULIZA (Peru)

4.place – FRANCESCO CASOLARI (Italy)

5.place – AZIZ ALLOUI (Algerie)

6.place – DIONISIO MORLACCO (Italy)

7.place – JOHANNES ANTONIE VENTER (South Africa)

8.place – SERGIO TARDUCCI (Italy)

9.place – DION FRIEDLAND (England)



OVER 60:

1.place – MARIOROSARIO SALESE (Italy)

2.place – JOHANNES ANTONIE VENTER (South Africa)

3.place – IZAK JOHANNES GROENEWALD (South Africa)

4.place – SERGIO TARDUCCI (Italy)

5.place – DION FRIEDLAND (England)

6.place – ANTON ŽIBERT (Slovenia)



BEST ATHLETE OVER 65:

JOHANNES ANTONIE VENTER (South Africa)



BEST ATHLETE OVER 75:

DION FRIEDLAND (England)



BEST ATHLETE OVER 80:

ANTON ŽIBERT (Slovenia)



JUNIORS:

1.place – DONOVAN DAVID JANSE VAN RENSBURG (South Africa)



MR. PHYSIQUE SMALL:



1.place – ALEXANDRU-TEODOR SUCUTARDEAN (Romania)

2.place – LESZEK HUBERT KLIMAS (Poland)

3.place – PAWEL GRZEGORZ CHOTNICKI (Poland)

4.place – SZYMON KAROL NOWAK (Poland)

5.place – PHAKISO ROBERT DLAMINI (South Africa)

6.place – IGOR KOLUDER (BIH)

7.place – ARTUR KRZYSZTOF MATZKA (Poland)

8.place – TADEJ KRAŠEVEC (Slovenia)



MR. PHYSIQUE TALL:



1.place – DENI LAKOBRIJA (Croatia)

2.place – ALEKSANDAR LEKIĆ (Serbia)

3.place – JANUSZ BOGDAN SKURA (Poland)

4.place – PATRYK BLOCKI (Poland)

5.place – DANIEL BIELIK (Poland)

6.place – LUKA PETRIČ (Slovenia)

7.place – ANDREY KOLYADA (Belarus)



MR. PHYSIQUE OVER 40:



1.place – LESZEK HUBERT KLIMAS (Poland)

2.place – SALVATORE MAIORANO (Italy)

3.place – MARCO MICOLO (Italy)

4.place – IGOR KOLUDER (BIH)

5.place – ARTUR KRZYSZTOF MATZKA (Poland)



MR. FITNESS SMALL:



1.place – ROBERT BANASIUK (Poland)

2.place – MIROSLAW JACH (Poland)

3.place – PAWEL GRZEGORZ CHOTNICKI (Poland)

4.place – LUKA BANIĆ (Croatia)

5.place – DIONISIO MORLACCO (Italy)

6.place – SZYMON KAROL NOWAK (Poland)

7.place – TADEJ KRAŠEVEC (Slovenia)


MR. FITNESS TALL:



1.place – ALEKSANDAR LEKIĆ (Serbia)

2.place – BORISLAV STJEPANOVIĆ (BIH)

3.place – OSMAR ABEL PORTILLA (Argentina)

4.place – LUKA PETRIČ (Slovenia)

5.place – IZAK JOHANNES GROENEWALD (South Africa)



MR. ATHLETIC SMALL:



1.place – ALEKSANDAR STARČEVIĆ (Slovenia)

2.place – MIROSLAW JACH (Poland)

3.place – LUKA BANIĆ (Croatia)

4.place – BRANKO MIKULIĆ (Croatia)

5.place – ROMEO RAUKAR (Croatia)

6.place – TADEJ KRAŠEVEC (Slovenia)



MR. ATHLETIC TALL:



1.place – ISKANDAR RADZHABOV (Russia)

2.place – PATRYK BLOCKI (Poland)

3.place – JANUSZ BOGDAN SKURA (Poland)

4.place – OSMAR ABEL PORTILLA (Argentina)

5.place – MICHAL DAWID WALCZAK (Poland)

6.place – LUKA PETRIČ (Slovenia)

7.place – ANDREY KOLYADA (Belarus)



MR. BODYBUILDING LIGHTWEIGHT (up to 70 kg):



1.place – ZENZILE FRANS HLOI (South Africa)

2.place – DIONISIO MORLACCO (Italy)

3.place – PAWEL GRZEGORZ CHOTNICKI (Poland)

4.place – SZYMON KAROL NOWAK (Poland)

5.place – BRANKO MIKULIĆ (Croatia)



MR. BODYBUILDING MIDDLEWEIGHT (up to 80 kg):



1.place – PHATHOKWAKHE MASTAFINI MBATHA (South Africa)

2.place – GIUSEPPE LETTERIELLO (Italy)

3.place – MIROSLAW JACH (Poland)

4.place – ROMEO RAUKAR (Croatia)



MR. BODYBUILDING LIGHT HEAVYWEIGHT (up to 90 kg):



1.place – TIBOR KISS (Hungary)

2.place – MICHAL PUČEK (Slovakia)

3.place – SHANE QUENTIN KREUSCH (South Africa)

4.place – PHAKISO ROBERT DLAMINI (South Africa)

5.place – KAMIL STRUMINSKI (Poland)

6.place – PATRYK BLOCKI (Poland)

7.place – MICHAL DAWID WALCZAK (Poland)

8.place – MARCO MICOLO (Italy)



MR. BODYBUILDING HEAVYWEIGHT (over 90 kg):



1.place – DRAŽEN VRBANČIĆ (Croazia)

2.place – ALAN MARTIN GRIEZEL (South Africa)

3.place – JUAN CLAASE (South Africa)

4.place – SIMONE VICENZINO (Italy)

5.place – DANIEL BIELIK (Poland)



MR. FITNESS MODEL:



1.place – ADAM KUZMA (Hungary)

2.place – JANUSZ BOGDAN SKURA (Poland)

3.place – ALEKSANDAR STARČEVIĆ (Slovenia)

4.place – DANIEL BIELIK (Poland)

5.place – ANDREY KOLYADA (Belarus)

6.place – IGOR KOLUDER (BIH)



MS. FITNESS MODEL SMALL:



1.place – ANNAMARIA D`ORONZO (Italy)

2.place – ALESSIA TAGLIONI (Italy)

3.place – MONICA BERCIU (Romania)

4.place – VANJA TOKIĆ (Croatia)

5.place – ANETA JUSTYNA BREWINSKA (Poland)

6.place – GABRIELA ZAFIROVA (Macedonia)

7.place – MARTHA HENDRINA MORRIS (South Africa)

8.place – KATALIN SIMANYI (Hungary)

9.place – ANNA MAGRIETA DAISY VAN VUUREN (South Africa)

10.place – TEJA KOVAČIČ (Slovenia)

11.place – HANNA STARAKHATNIAYA (Belarus)



MS. FITNESS MODEL TALL:



1.place – KLAUDIA GREGUŠKOVA (Slovakia)

2.place – VERANIKA YAFREMAVA (Belarus)



MS. FITNESS MODEL OVER 35:



1.place – GORDANA SENČAR MOMIĆ (Croatia)

2.place – KLAUDIA GREGUŠKOVA (Slovakia)

3.place – GABRIELA ZAFIROVA (Macedonia)

4.place – MONICA BERCIU (Romania)

5.place – VANJA TOKIĆ (Croatia)

6.place – KATALIN SIMANYI (Hungary)

7.place – ANNA MAGRIETA DAISY VAN VUUREN (South Africa)

8.place – VERANIKA YAFREMAVA (Belarus)

9.place – MARTHA HENDRINA MORRIS (South Africa)

10.place – AKSANA SELIVONETS (Belarus)

11.place – TEJA KOVAČIČ (Slovenia)

12.place – ZORANA MITROVIĆ (Serbia)

13.place – HANNA STARAKHATNIAYA (Belarus)

14.place – NATALIA IHNATIUC (Romania)

15.place – MATTIA BONAVENTURA (Italy)

16.place – MICHELA CAPOBIANCO (Italy)



BEST ATHLETE MS. FITNESS MODEL OVER 40:


KLAUDIA GREGUŠKOVA (Slovakia)



BEST ATHLETE MS. FITNESS MODEL OVER 45:


ANNA MAGRIETA DAISY VAN VUUREN (South Africa)



BEST ATHLETE MS. FITNESS MODEL OVER 50:


ZORANA MITROVIĆ (Serbia)



BEST ATHLETE MS. FITNESS MODEL OVER 55:


NATALIA IHNATIUC (Romania)



MS. FITNESS :



1.place – ELMA ŠKALJIĆ (BIH)

2.place – LIDIA LUCYNA KLAWIKOWSKA (Poland)

3.place – DORINA MILASSIN (Hungary)

4.place – AMANDA PANDUR (Hungary)

5.place – AKSANA SELIVONETS (Belarus)

6.place – LUCIA LOMJANSKA (Slovakia)



MS. FITNESS OVER 40:



1.place – TRACY PETERSEN (South Africa)

2.place – TANJA CATHERINE DE KLERK (South Africa)

3.place – KLAUDIA GREGUŠKOVA (Slovakia)

4.place – ZIRKIA GEORGINA GREGOROWSKI (South Africa)

5.place – ARIANNA BRINI (Italy)

6.place – AKSANA SELIVONETS (Belarus)

7.place – MANGAKA MABEL TSHABALALA (South Africa)

8.place – MATTIA BONAVENTURA (Italy)

9.place – MICHELA CAPOBIANCO (Italy)

10.place – CARMELINA ANTONIETTA RUGGIERO (Italy)



MS. FIGURE:



1.place – MONIKA SYLWIA PASTERNAK (Poland)

2.place – MARA BONOMI (Italy)

3.place – TRACY PETERSEN (South Africa)

4.place – TANJA CATHERINE DE KLERK (South Africa)

5.place – AMANDA PANDUR (Hungary)

6.place – ARIANNA BRINI (Italy)

7.place – LIDIA LUCYNA KLAWIKOWSKA (Poland)

8.place – DORINA MILASSIN (Hungary)

9.place – LUCIA LOMJANSKA (Slovakia)

10.place – ZIRKIA GEORGINA GREGOROWSKI (South Africa)

11.place – NATALIA IHNATIUC (Romania)

12.place – MANGAKA MABEL TSHABALALA (South Africa)



MS. SPORT MODEL:



1.place – VIKTORIA VERES (Hungary)

2.place – GABRIELA ZAFIROVA (Macedonia)

3.place – LIDIA LUCYNA KLAWIKOWSKA (Poland)

4.place – VANJA TOKIĆ (Croatia)

5.place – MONICA BERCIU (Romania)

6.place – ANETA JUSTYNA BREWINSKA (Poland)

7.place – VERANIKA YAFREMAVA (Belarus)

8.place – TEJA KOVAČIČ (Slovenia)

9.place – ZORANA MITROVIĆ (Serbia)

10.place – MATTIA BONAVENTURA (Italy)

11.place – HANNA STARAKHATNIAYA (Belarus)



IBFF OVER ALL MEN ATHLETIC/FITNESS/MODEL/PHYSIQUE:



ISKANDAR RADZHABOV (Russia)



IBFF OVER ALL MEN BODYBUILDING:



ARKADIUSZ JOZEF DEMODOWICZ (Poland)



IBFF OVER ALL WOMEN:



MONIKA SYLWIA PASTERNAK (Poland)





IBFF PRO WOMEN:



1.place – ANASTASIA LEONOVA (Russia)

2.place – MONIKA SYLWIA PASTERNAK (Poland)

3.place – ELMA ŠKALJIĆ (BIH)

4.place – VIVIAN GOOSEN (South Africa)

5.place – OLGA LISTAPADAVA (Belarus)

6.place – AMANDA PANDUR (Hungary)

7.place – GRACE CICERO (Slovenia)



IBFF PRO MEN:



1.place – JOHN JOHANNES LESLIE (South Africa)

2.place – MACHAEL HERMANUS BRUCE DIEDERICKS (South Africa)

3.place – ARKADIUSZ JOZEF DEMODOWICZ (Poland)

4.place – ANDREJ UŠLAKAR (Slovenia)

5.place – RICHARD RIGO (Hungary)

6.place – TOŠE ZAFIROV (Macedonia)

7.place – CRISTI BERCIU ( Romania )

Edited by IBFF Staff - 23.10.2019 16:37



www.ibff.info

 
IBFF FORUM  » IBFF Contest results  » IBFF World Championship 2019 ( amateur / pro )